Początkowo obecna ulica Piotrkowska pełniła funkcję traktu łączącego Piotrków Trybunalski ze Zgierzem, na szlaku którego znajdowała się mała, przydrożna osada miejska Łódź, położona na obszarze zwartej wtedy Puszczy Łódzkiej. Przed 1821 rokiem, przyszła ulica, nazywana była traktem piotrkowskim.

Kilka z najważniejszych miejsc na Piotrkowskiej :

Plac Wolności : (To tutaj zaczyna się słynna Pietryna. Sama ulica kojarzy się z pomnikiem Tadeusza Kościuszki.) –Pasaż Róży: (Brama tej kamienicy kryje niezwykłe miejsce. Ściany pokryte kawałkami potłuczonego szkła to pasaż Róży czyli projekt artystyczny Joanny Rajkowskiej. Wizja miała oddać problemy z widzeniem jakich doświadcza chora na nowotwór oczu córka artystki.)

Galeria Wielkich Łodzian : (To zespół pomników, które przedstawiają najważniejsze postacie związane z miastem. )

Aleja Gwiazd:

Na ul. Piotrkowskiej między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina znajduje się Aleja Gwiazd. Pomysłodawcą alei, na wzór hollywoodzki, w 1996 roku był Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda – dla aktora Andrzeja Seweryna – została wmurowana dwa lata później. Po stronie parzystej (wschodniej) są gwiazdy reżyserów, po stronie nieparzystej znajdują się płaskorzeźby aktorów.

Parkiem znajdującym się na piotrkowskiej jest park Reymonta w Łodzi. Park założony został przez Ludwika Geyera w połowie XIX wieku. Po drugiej stronie stawu, będącego w centrum parku, zbudował „Białą Fabrykę”.

W wodach stawu pięknie odbijają się zabudowania tzw. Białej Fabryki Ludwika Geyera, w której obecnie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Atrakcją są również stawy fabryczne, uważane za świadków początków wielkoprzemysłowego rozwoju włókiennictwa Łodzi. W czasie wojny stawy zostały częściowo zasypane a istniejąca na nich wyspa została włączona do parku.

Atrakcją w parku są stawy fabryczne, uważane za świadków początków wielkoprzemysłowego rozwoju włókiennictwa Łodzi. W czasie wojny stawy zostały częściowo zasypane a istniejąca na nich wyspa została włączona do parku.

W wodach stawu pięknie odbijają się zabudowania tzw. Białej Fabryki Ludwika Geyera, w której obecnie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa.

W 2004 roku została odsłonięta fontanna w kształcie kwiatu lilii w parku im Reymonta. Fontannę zaprojektowała łódzka rzeźbiarka Zofia Władyka-Łuczak. Instalacja jest pierwsza w ramach programu „Fontanny dla Łodzi”

Secesja w Łodzi :

Secesja – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki.

Kościoły znajdujące się przy ul. Piotrkowskiej :

  • Kościół Ewangelicki św. Mateusza
  • Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego
  • Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki

Przykłady secesji na ul.Piotrkowskiej :

  • kamienica znanego fabrykanta Oszera Kohna
  • Autorzy wyróżnili mozaikę z weneckiego warsztatu Antonia Salviatiego na fasadzie pałac Juliusza Kindermanna
  • głowę kobiecą otoczoną listowiem na frontonie kamienicy Gustawa Schichta

Kinga (F./ klasa 8a)