Ulica Piotrkowska jest to najbardziej reprezentacyjna ulica Łodzi. Ma długość około 4,2 km i biegnie południkowo w linii prostej pomiędzy pl. Wolności a Placem Niepodległości .W zasadzie należałoby powiedzieć, iż jest to plac o dziwnych proporcjach: 20 x 4000 metrów. Inne miasta posiadają place, rynki główne, natomiast w Łodzi prawdziwym sercem miasta jest tzw. „Pietryna”. Ulica ta stanowiła od początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto. Na początku stanowiła głównie trakt komunikacyjny,  z czasem zmieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, serce rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Ulica ta stanowiła od początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto.Na początku stanowiła głównie trakt komunikacyjny,  z czasem zmieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, serce rozrastającej się aglomeracji przemysłowej.

Obecnie wzdłuż Piotrkowskiej, oprócz sklepów można odwiedzić przeszło 100 pubów i restauracji, a w sezonie letnim odpocząć w jednym z ogródków gastronomicznych. ulica piotrkowska jest wspaniałą skarbnicą niezwykłych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Niespotykane są też podwórka, w których kryje się wiele historii, punktów usługowych i gastronomicznych. Lecz nie moża byłoby nie wspomnieć o licznych kościołach , pałacach , fabrykach oraz zachwycających pomnikach ze wspaniałą architekturą i porywającą historią . Są to między innymi : Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, TWÓRCY ŁODZI PRZEMYSŁOWEJ, Fotel Jaracza, Pomnik Lampiarza, POMNIK LEONA SCHILLERA, POMNIK MISIA USZATKA ( są to tylko pomniki ).

HOLLY ŁÓDŹ Na Piotrkowskiej mamy swoją Aleję Gwiazd. Wykonano je z mosiądzu i wmontowano w nawierzchnię ulicy. Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy liczy ponad 65 gwiazd i stale ich przybywa. Po parzystej stronie znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej gwiazdy aktorów. Pierwszą gwiazdę odsłonił Andrzej Seweryn, odtwórca głównej roli w filmie o Łodzi – Ziemi

NAJSTARSZE KINO W POLSCE

W kamienicy przy Piotrkowskiej 120 w Łodzi działało najstarsze kino stacjonarne w Polsce.  Otworzyli je w 1899 roku bracia Władysław i Antoni Krzemińscy, którzy zakupili od braci Lumiere kinematograf i taśmy.

RUCH NA PIOTRKOWSKIEJ jest ograniczony do ulicy Mickiewicza. Po ulicy można przemieszczać się na hulajnogach, pieszo, rowerem lub bardzo popularną rikszą.

Centrum przesiadkowe, tzw. Stajnia Jednorożca”, z której Łodzianie podróżują z Centrum do innych dzielnic miasta.