Moda kobieca lat 20​

W tym czasie kobiece ubiory stały się wyrazem nowoczesnego podejścia do życia i sztuki. Wiele dawnych przyzwyczajeń i poglądów zmieniła I wojna światowa, a wraz z jej nastaniem zniknęły długie suknie i ściskające talię gorsety, które były noszone jeszcze na początku XX wieku. Pamiętajmy, że w latach 20. kobiety miały już prawa wyborcze, podejmowały pracę zawodową, chodziły do kina, paliły, piły i prowadziły samochody.

Damska moda sportowa II RP.​

Okres międzywojenny to czas, kiedy uprawianie sportu przez kobiety stało się w pełni akceptowalne społecznie, a nawet modne i zalecane przez lekarzy. Szczupła sylwetka, zdrowie oraz piękna opalenizna.

Dziecięca moda II RP ​

Kilkulatki w krynolinach, chłopcy w gorsecikach i perukach, niemowlęta w biżuterii, szczelnie owinięte lnianymi taśmami – moda dziecięca przez długi czas była równie piękna, co niewygodna. Praktyczne ubranka to luksus, na który pozwalamy maluchom dopiero od niedawna. Jeszcze półtora wieku temu dziecko wyglądało jak miniaturka dorosłego.

Moda wieczorowa lat 20​

Typowa sylwetka charakteryzowała się nieokreśloną długością – spódnica kończyła się gdzieś pomiędzy połową łydki a kostką, a także podniesioną, ale dość luźno zaznaczoną talii oraz zwężaniem stroju ku dołowi (stąd używane czasem określenie „beczka”). Było to nawiązanie do mody sprzed rozpoczęcia wojny, choć oczywiście tylko w zakresie ogólnego kształtu. Odczytywać to można jako naturalną chęć powrotu do czasów pokoju, ale w formie przetworzonej przez okoliczności – strój musiał pozostać funkcjonalny.​

Julia Deredas