Zapraszam cię na spacer po najdłuższej ulicy handlowej w europie, czyli naszej „Pietrynie”. Z tego artykułu dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, których mogłeś/aś nie wiedzieć o ulicy Piotrkowskiej. Miłego czytania! 😀

„Historia Ulicy Piotrkowskiej”

Ulica piotrkowska powstała w 1821 roku.  Jest ona najdłuższą ulicą handlową w europie. Zaczyna się ona od ośmiobocznego rynku zwanego „Placem wolności”, a kończy się na „Placu Niepodległości”. Ma ona 4.2 km długości. Po II wojnie światowej została bardzo zapomniana, lecz po roku 1990 znowu odzyskała swoją chwałę.

Łódź na liście Pomników Historii | Artykuł | Culture.pl

~~~~~~Kamienice na ulicy Piotrkowskiej~~~~~~

***Kamienica Scheiblerów***

Budynek powstał w latach 1880–1882 u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Próchnika. Autorem projektu był Hilary Majewski. W kamienicy pierwotnie mieścił się skład towarów fabryki Karola Scheiblera.

***Kamienica Abrahama Prussaka***

Kamienica została zbudowana w II połowie XIX wieku. Zlecającym budowę był Abraham (Abram) Prussak. Stoi ona na ulicy Piotrkowskiej 5. Pierwszym właścicielem kamienicy była osoba która ją zbudowała, czyli Abraham Prussak.

***Kamienica Hermana Konstadta***

Kamienica Hermana Konstadta

Kamienice zaczęto budować w 1883 roku, a skończono w 1885. Autorem projektu był Juliusz Adolf Jung. Od 1918 roku w kamienicy mieściła się siedziba Związku Zawodowego w Łodzi.

***Kamienica Pod Gutenbergiem***

Łódź - Kamienica "pod Gutenbergiem". Atrakcje turystyczne Łodzi. Ciekawe  miejsca Łodzi

Kamienica została zbudowana w 1896 roku i zaprojektowali ją Kazimierz Pomian-Sokołowski, wraz z Franciszkiem Chełmiński. Przed I wojną światową w budynku mieściły się: elegancka restauracja „Louvre”, lokal kampanii Singer, oraz szkoła dentystyczna. Budynek ten jest przykładem Secesji architektury Łódzkiej.

~~~~~~Pomniki na ulicy Piotrkowskiej~~~~~~

„Pomnik Tadeusza Kościuszko”

– Zaprojektowany przez Mieczysława Lubelskiego

Jest to pomnik znajdujący się na środku Placu Wolności. W czasie II wojny światowej został zburzony i na jego miejsce został postawiony Orzeł Niemiecki. Po II wojnie światowej wrócił na swoje miejsce stoi tam do dziś.

„Ławeczka Tuwima”:

„Pomnik misia Uszatka”:

„Kufer Reymonta”:

„Fortepian Rubinsteina”:

~~~~~~Jedyny park na ulicy Piotrkowskiej~~~~~~

„Park Reymonta”

Park ma 100 lat. W czasie wojny stawy zostały częściowo zasypane a istniejąca na nich wyspa została włączona do parku. Park składa się z dębów, topoli i świerków. Za pomniki przyrody zostało uznane 8 drzew.

~~~~~~Kościoły na Ulicy Piotrkowskiej~~~~~~

„Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi​”

Wybudowany został w latach 1826–1828, jako kościół ewangelicki pod wezwaniem Świętej Trójcy. Autorem projektu był Bonifacy Witkowski. W latach 80. XIX w. podjęto początkowo decyzję o rozbudowie kościoła, lecz ze względu na brak możliwości zaspokojenia potrzeb społeczności ewangelickiej w Łodzi, która w międzyczasie uległa znacznemu wzbogaceniu, świątynia została w latach 1889–1892 całkowicie przebudowana.​

***Inne kościoły na ulicy Piotrkowskiej***

„Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi”

„Kościół św. Mateusza w Łodzi​”

wikipedia

***Secesja architektury Łódzkiej***

przykłady:

Kamienica Schychtów w Łodzi – Wikipedia, wolna encyklopedia
Kamienice w Łodzi: monumentalne piękno i bogactwo detali

Stwierdzenie „Secesja” można dopasować do architektury Łódzkiej. Wiele kamienic na ulicy Piotrkowskiej i w innych zakątkach Łodzi jest zbudowana pod ten styl.

Dziękuje za uwagę i mam nadzieje że artykuł przypadł ci do gustu.

😀 😀 😀 😀

-Karol Kostecki