Zapraszam cię na spacer po najdłuższej ulicy handlowej w europie, czyli naszej „Pietrynie”. Z tego artykułu dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, których mogłeś/aś nie wiedzieć o ulicy Piotrkowskiej. Miłego czytania! 😀
„Historia Ulicy Piotrkowskiej”
Ulica piotrkowska powstała w 1821 roku. Jest ona najdłuższą ulicą handlową w europie. Zaczyna się ona od ośmiobocznego rynku zwanego „Placem wolności”, a kończy się na „Placu Niepodległości”. Ma ona 4.2 km długości. Po II wojnie światowej została bardzo zapomniana, lecz po roku 1990 znowu odzyskała swoją chwałę.

~~~~~~Kamienice na ulicy Piotrkowskiej~~~~~~
***Kamienica Scheiblerów***

Budynek powstał w latach 1880–1882 u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Próchnika. Autorem projektu był Hilary Majewski. W kamienicy pierwotnie mieścił się skład towarów fabryki Karola Scheiblera.
***Kamienica Abrahama Prussaka***

Kamienica została zbudowana w II połowie XIX wieku. Zlecającym budowę był Abraham (Abram) Prussak. Stoi ona na ulicy Piotrkowskiej 5. Pierwszym właścicielem kamienicy była osoba która ją zbudowała, czyli Abraham Prussak.
***Kamienica Hermana Konstadta***

Kamienice zaczęto budować w 1883 roku, a skończono w 1885. Autorem projektu był Juliusz Adolf Jung. Od 1918 roku w kamienicy mieściła się siedziba Związku Zawodowego w Łodzi.
***Kamienica Pod Gutenbergiem***
Kamienica została zbudowana w 1896 roku i zaprojektowali ją Kazimierz Pomian-Sokołowski, wraz z Franciszkiem Chełmiński. Przed I wojną światową w budynku mieściły się: elegancka restauracja „Louvre”, lokal kampanii Singer, oraz szkoła dentystyczna. Budynek ten jest przykładem Secesji architektury Łódzkiej.
~~~~~~Pomniki na ulicy Piotrkowskiej~~~~~~
„Pomnik Tadeusza Kościuszko”

Jest to pomnik znajdujący się na środku Placu Wolności. W czasie II wojny światowej został zburzony i na jego miejsce został postawiony Orzeł Niemiecki. Po II wojnie światowej wrócił na swoje miejsce stoi tam do dziś.
„Ławeczka Tuwima”:
„Pomnik misia Uszatka”:
„Kufer Reymonta”:
„Fortepian Rubinsteina”:
~~~~~~Jedyny park na ulicy Piotrkowskiej~~~~~~
„Park Reymonta”

Park ma 100 lat. W czasie wojny stawy zostały częściowo zasypane a istniejąca na nich wyspa została włączona do parku. Park składa się z dębów, topoli i świerków. Za pomniki przyrody zostało uznane 8 drzew.
~~~~~~Kościoły na Ulicy Piotrkowskiej~~~~~~
„Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi”

Wybudowany został w latach 1826–1828, jako kościół ewangelicki pod wezwaniem Świętej Trójcy. Autorem projektu był Bonifacy Witkowski. W latach 80. XIX w. podjęto początkowo decyzję o rozbudowie kościoła, lecz ze względu na brak możliwości zaspokojenia potrzeb społeczności ewangelickiej w Łodzi, która w międzyczasie uległa znacznemu wzbogaceniu, świątynia została w latach 1889–1892 całkowicie przebudowana.
***Inne kościoły na ulicy Piotrkowskiej***
„Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi”
„Kościół św. Mateusza w Łodzi”

***Secesja architektury Łódzkiej***
przykłady:


Stwierdzenie „Secesja” można dopasować do architektury Łódzkiej. Wiele kamienic na ulicy Piotrkowskiej i w innych zakątkach Łodzi jest zbudowana pod ten styl.
Dziękuje za uwagę i mam nadzieje że artykuł przypadł ci do gustu.
😀 😀 😀 😀
-Karol Kostecki