nagroda przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki
i Wiedzy Filmowej w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nagród odbyło się w 1929 r.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) – założona 11 maja 1927 r. honorowa organizacja zawodowa zajmująca się promowaniem sztuki i wiedzy filmowej. W jej skład wchodzi ponad 6 tysięcy osób związanych zawodowo z filmem. Akademia znana jest na całym świecie przede wszystkim poprzez doroczne uroczystości wręczania Oskarów – Nagród Akademii Filmowej. Przyznaje również Studencką Nagrodę Akademii Filmowej.

Statuetka

Nagrodą jest statuetką przedstawiającą rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu posiadającej pięć szprych,
z której każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych
w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Statuetka waży ok. 3,9 kg (8,5 funta) i ma ok. 35 cm (13,5 cala) wysokości. Wykonana jest z tzw. „britannium”, czyli stopu cyny (93%), antymonu (5%) i miedzi (2%), pokrytego 24-karatowym złotem. Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons w 1928 r. (według legendy pierwszy szkic wykonał na serwetce podczas bankietu), a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley.

Cedric Gibbons, właściwie Austin Cedric Gibbons – amerykański scenograf filmowy pochodzenia irlandzkiego. W 1928 zaprojektował statuetkę Oscara – głównej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej

Wiadomo, że filmowe Oskary to nie jedyna nagroda w świecie filmu. Inne prestiżowe nagrody dotyczące sztuki filmowej to np.:

– Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF)

– BAFTA Award

– Screen Actors Guild Award

– Razzie Award (Złote Maliny)

– The Australian Academy of Cinema and Television Arts Award

– Houston Film Critics Society Award

– MTV Movie Award

– Hamptons International Film Festival Award

– NAACP Image Award

– Seattle International Film Festival Award.

W Polsce również odbywają się festiwale rozdania nagród. Znaczące festiwale odbywające się w Polsce to:

– Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.

– Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

– Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

– Festiwal Muzyki Filmowej.

– Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera.

Oficjalna nazwa nagrody to Nagroda Akademii za Zasługi. Jednak dziś
w powszechnym użyciu jest Oscar. Skąd się wziął ten przydomek, pozostaje niejasne. Jedna z powszechnie przytaczanych anegdot głosi, że bibliotekarka pracująca w Akademii, Margaret Herrick, wspomniała, że statuetka przypomina jej wujka Oscara. Tę historię należy jednak traktować z dystansem, gdyż po Hollywood krąży jeszcze kilka innych anegdot. Akademia nie zaadaptowała oficjalnie tego przydomka aż do 1939 r., ale było szeroko znane już w 1934 r., kiedy to po raz pierwszy nazwa Oscar padła na łamach prasy.